Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty i wpis w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów są konieczne zarówno do pracy w zawodzie fizjoterapeuty (umowa o pracę, umowa zlecenia etc.), jaki i do założenia prywatnej lub grupowej praktyki zawodowej.
Samo ukończenie studiów (lub szkoły policealnej) z zakresu fizjoterapii nie oznacza automatycznego uzyskania prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Konieczne jest złożenie wniosku do samorządu zawodowego fizjoterapeutów, a więc do Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF). Decyzję o przyznaniu takiego prawa podejmuje Krajowa Rada Fizjoterapeutów w formie uchwały. Po jej przyjęciu dokonywany jest wpis do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Następnie fizjoterapeucie, który złożył wniosek, wydaje się dokument Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty.
By Krajowa Rada Fizjoterapeutów mogła podjąć pozytywną decyzję o przyznaniu prawa wykonywania zawodu, konieczne jest łączne spełnienie przez wnioskującego następujących warunków:
Stwierdzenie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty podlega opłacie w wysokości 100 zł. Uchwała powinna być podjęta nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Jeśli organ samorządu zawodowego odmówi stwierdzenia prawa wykonywania zawodu, fizjoterapeuta może zaskarżyć taką uchwałę.
Prawo wykonywania zawodu wygasa z chwilą:
Fizjoterapeuta może być pozbawiony prawa wykonywania zawodu albo może być ono mu zawieszone, lub ograniczone. Takie bolesne w skutkach kary (lub odpowiednio środki zabezpieczające lub środki karne) mogą zostać wydane przez samorząd zawodowy (KIF) w postępowaniu dyscyplinarnym lub sąd w postępowaniu karnym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty