Prywatny gabinet fizjoterapii – jak go otworzyć?
2022-11-23
Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty – jak je uzyskać czy można je stracić?
2023-01-18

Kto może otworzyć prywatny gabinet fizjoterapii?

Czy prywatną praktykę fizjoterapeutyczną może otworzyć ktoś inny niż fizjoterapeuta?

Nie. Nie ma tu dowolności. Prywatną praktykę fizjoterapeutyczną prowadzić może wyłącznie fizjoterapeuta i to taki, który posiada prawo wykonywania zawodu.

Innymi słowy, gabinet fizjoterapii prowadzić nie może każdy przedsiębiorca, a wyłącznie fizjoterapeuta. Nie może być to np. przedstawiciel innego zawodu medycznego. Sytuacji nie zmieni zatrudnienie fizjoterapeuty w celu wykonywania świadczeń fizjoterapeutycznych. Taką możliwość daje dopiero utworzenie podmiotu leczniczego (odrębny wpis).

 

Czy prywatną praktykę fizjoterapeutyczną otworzyć może wyłącznie magister fizjoterapii posiadający co najmniej 3 letnie doświadczanie w zawodzie?

Panuje przekonanie, że prywatną praktykę fizjoterapeutyczną otworzyć może wyłącznie magister fizjoterapii, który posiada co najmniej 3 letnie doświadczenie w zawodzie. To, że w praktyce najczęściej właśnie tacy fizjoterapeuci zakładają własną działalność gospodarczą nie oznacza, że tylko oni mogą to zrobić. Prawo nie przewiduje w tym zakresie obostrzeń. Tym samym prywatną praktykę otworzyć może zarówno technik fizjoterapeuta, licencjat jak i magister fizjoterapii.

 

Co więcej, działalność gospodarczą w ramach której wykonywane będą świadczenia fizjoterapeutyczne, można otworzyć bez względu na posiadane doświadczenie. Okres doświadczenia (6 lat w przypadku technika fizjoterapeuty oraz licencjata, 3 lata w przypadku magistra) ma znaczenie dla osiągnięcia samodzielności zawodowej.

 

Bez wymaganego doświadczenia fizjoterapeuta może udzielać świadczeń zdrowotnych (np. kwalifikować, planować i prowadzić fizykoterapię, kinezyterapię czy masaż), ale powinien je wykonywać w oparciu o skierowanie lekarza albo innego fizjoterapeuty posiadającego prawo samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych. Innymi słowy, doświadczenie niezbędne do uzyskania samodzielności zawodowej, fizjoterapeuta zdobywać może nie tylko jako pracownik, ale także jako przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą.

 

Posiadanie wykształcenie ma przełożenie na zakres świadczeń zdrowotnych, które wykonywać może fizjoterapeuta. Technik fizjoterapeuta czy licencjat nie mogą samodzielnie kwalifikować do fizykoterapii i kinezyterapii, ani też zlecać wyrobów medycznych czy wydawać opinii i orzeczeń dotyczących stanu funkcjonalnego osób poddanych fizykoterapii oraz przebiegu procesu fizykoterapii).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej
Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty